ALS71A684NW025
VIGOR # :
915881
Description
CAP ALUM 680000UF 20% 25V SCREW
DataSheet
ALS71A684NW025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:680000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):7mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:33.1 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:33.7 A @ 10 kHz
Impedance:8 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):6.732" (171.00mm)