ALS71A821DF550
VIGOR # :
915885
Description
CAP ALUM 820UF 20% 550V SCREW
DataSheet
ALS71A821DF550 PDF
Part Status:Active
Capacitance:820 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):542mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.4 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.3 A @ 10 kHz
Impedance:473 mOhms
Lead Spacing:0.504" (12.80mm)
Size / Dimension:1.417" Dia (36.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)