MAL216099501E3
VIGOR # :
915895
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
DataSheet
MAL216099501E3 PDF
Type Description
Series:160 CLA
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1250 Hrs @ 150°C
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:750 mA @ 100 kHz
Impedance:80 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size:0.508" L x 0.508" W (12.90mm x 12.90mm)