CGS263U150X5R
VIGOR # :
915926
Description
CAP ALUM 26000UF 150V SCREW
DataSheet
CGS263U150X5R PDF
Part Status:Active
Capacitance:26000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:150 V
ESR (Equivalent Series Resistance):11mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:19.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:24.83 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):5.875" (149.23mm)