EEU-HD1C471B
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
915933
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EEU-HD1C471B PDF
Type Description
Series:HD
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:310 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:465 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)