EKMM251VSN561MA25S
VIGOR # :
915940
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
DataSheet
EKMM251VSN561MA25S PDF
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):444mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.7 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)