EEU-FS2A680LB
VIGOR # :
915963
Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V THRU HOLE
DataSheet
EEU-FS2A680LB PDF
Type Description
Series:FS
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:567 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:810 mA @ 100 kHz
Impedance:96 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)