UFW1H102MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
915971
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UFW1H102MHD PDF
Type Description
Series:UFW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:1.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.495 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)