UCL1V100MCL1GS
VIGOR # :
915977
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
DataSheet
UCL1V100MCL1GS PDF
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:120 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:240 mA @ 100 kHz
Impedance:360 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)