678D228M010EK5D
VIGOR # :
916049
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
678D228M010EK5D PDF
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):115mOhm @ 20Hz
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.064 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.52 A @ 100 kHz
Impedance:46 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.098" (27.90mm)