UPJ1H471MHD1TO
VIGOR # :
916169
Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
DataSheet
UPJ1H471MHD1TO PDF
Type Description
Series:UPJ
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.19 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.5 A @ 10 kHz
Impedance:48 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)