B43540A5157M2
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
916181
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43540A5157M2 PDF
Type Description
Series:B43540
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):710mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.29 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:1.03 Ohms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)