MSC330V340
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
916189
Description
CAP ALUM 340UF 330V RADIAL CAN
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MSC330V340 PDF
Type Description
Series:MSC
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:340 µF
Tolerance:-
Voltage - Rated:330 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-40°C ~ 65°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:Motor Start
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.880" (22.35mm)
Size / Dimension:2.560" Dia (65.02mm)
Height - Seated (Max):4.380" (111.25mm)
Surface Mount Land Size:-
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Radial, Can
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CAP ALUM 120UF 20% 25V THRU HOLE