EEE-FK1A102AV
VIGOR # :
916198
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD
DataSheet
EEE-FK1A102AV PDF
Type Description
Series:FK, Anti-Vibration
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):80mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, High Temperature Reflow
Ripple Current @ Low Frequency:595 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:850 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.425" (10.80mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)