MAL225953271E3
VIGOR # :
916228
Description
CAP ALUM 270UF 250V 3000H
DataSheet
MAL225953271E3 PDF
Type Description
Series:259 PHM-SI
Package:Box
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):350mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.57 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.355 A @ 10 kHz
Impedance:210 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)