ALS70H332LM500
VIGOR # :
916265
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
DataSheet
ALS70H332LM500 PDF
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):76mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:19000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:12.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:20.4 A @ 10 kHz
Impedance:58 mOhms
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max):5.236" (133.00mm)