LPX391M450H4P3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
916283
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LPX391M450H4P3 PDF
Type Description
Series:LPX
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):510mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.64 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)