25WA2200MEFC16X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
916293
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
25WA2200MEFC16X20 PDF
Type Description
Series:WA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.61 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)