NEVH100M160EF
VIGOR # :
916297
Description
CAP ALUM 100UF 160V RADIAL
DataSheet
NEVH100M160EF PDF
Type Description
Series:NEVH
Package:Bag
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)