EGXF350ELL622MM40S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
916304
Description
CAP ALUM 6200UF 20% 35V RAD TH
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EGXF350ELL622MM40S PDF
Type Description
Series:GXF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):14mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.616 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.634" (41.50mm)