B41252A4159M
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
916360
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B41252A4159M PDF
Type Description
Series:B41252
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)