ALS71P912NP400
VIGOR # :
916371
Description
CAP ALUM 9100UF 20% 400V SCREW
DataSheet
ALS71P912NP400 PDF
Part Status:Active
Capacitance:9100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):24mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:18.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:26.1 A @ 10 kHz
Impedance:16 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):5.827" (148.00mm)