25YXG3300MEFC18X25
VIGOR # :
916375
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
25YXG3300MEFC18X25 PDF
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.198 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.14 A @ 100 kHz
Impedance:19 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)