MAL202139109E3
VIGOR # :
916379
Description
CAP ALUM 10UF 20% 100V AXIAL
DataSheet
MAL202139109E3 PDF
Type Description
Series:021 ASM
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):13Ohm
Lifetime @ Temp.:2500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:91 mA @ 10 kHz
Impedance:9 Ohms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.236" Dia x 0.394" L (6.00mm x 10.00mm)