ALF70G303KP100
VIGOR # :
916394
Description
CAP ALUM 30000UF 20% 100V RADIAL
DataSheet
ALF70G303KP100 PDF
Type Description
Series:ALF70
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:30000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):14mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16.07 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:18.16 A @ 10 kHz
Impedance:12 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.969" Dia (50.00mm)
Height - Seated (Max):4.213" (107.00mm)