678D107M040CD4D
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
916490
Description
CAP ALUM 100UF 20% 40V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
678D107M040CD4D PDF
Type Description
Series:678D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):580mOhm @ 20Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:266 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:380 mA @ 100 kHz
Impedance:165 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)