ALS70H753NW100
VIGOR # :
916504
Description
CAP ALUM 75000UF 20% 100V SCREW
DataSheet
ALS70H753NW100 PDF
Part Status:Active
Capacitance:75000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):9mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:30.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:33.1 A @ 10 kHz
Impedance:9 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):6.732" (171.00mm)