EEU-TP1V471B
VIGOR # :
916509
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
DataSheet
EEU-TP1V471B PDF
Type Description
Series:TP
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:1.395 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.49 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)