LLS2V121MELY
VIGOR # :
916517
Description
CAP ALUM 120UF 20% 350V SNAP
DataSheet
LLS2V121MELY PDF
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:960 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.3728 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)