MAL215919331E3
VIGOR # :
916527
Description
CAP ALUM 330UF 20% 500V SNAP
DataSheet
MAL215919331E3 PDF
Type Description
Series:159 PUL-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:500 V
ESR (Equivalent Series Resistance):430mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.436 A @ 10 kHz
Impedance:320 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)