SLP680M420A1P3
VIGOR # :
916536
Description
CAP ALUM 68UF 20% 420V SNAP
DataSheet
SLP680M420A1P3 PDF
Type Description
Series:SLP0712TE (750W)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):4.879Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:550 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:808.5 mA @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)