UVR1E682MHD
VIGOR # :
916547
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 25V RADIAL
DataSheet
UVR1E682MHD PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.335 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)