UPTW6680MHD6
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
916585
Description
CAP ALUM 68UF 20% 420V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UPTW6680MHD6 PDF
Type Description
Series:UPT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:510 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:816 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)