ALF70C471DF450
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
916603
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ALF70C471DF450 PDF
Type Description
Series:ALF70
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):299mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.54 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.07 A @ 10 kHz
Impedance:167 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)