UEP1J3R3MDD1TD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
916609
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 63V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UEP1J3R3MDD1TD PDF
Type Description
Series:UEP
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:20 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:40 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)