UWT0J221MCL6GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
916613
Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UWT0J221MCL6GS PDF
Type Description
Series:UWT
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:91 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:136.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)