B41890A4338M
VIGOR # :
916646
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
DataSheet
B41890A4338M PDF
Type Description
Series:B41890
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3300 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):30mOhm @ 10kHz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:3.16 A @ 100 kHz
Impedance:25 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.319" (33.50mm)