MAL205155333E3
VIGOR # :
916654
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 16V T/H
DataSheet
MAL205155333E3 PDF
Type Description
Series:051 PEC-PW
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):23mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:21 mOhms
Lead Spacing:0.689" (17.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.165" (55.00mm)