ALC70C183EB040
VIGOR # :
916669
Description
CAP ALUM 18000UF 20% 40V RADIAL
DataSheet
ALC70C183EB040 PDF
Part Status:Active
Capacitance:18000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):51mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.19 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.21 A @ 10 kHz
Impedance:44 mOhms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)