USR1A101MDD1TP
VIGOR # :
916684
Description
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
DataSheet
USR1A101MDD1TP PDF
Type Description
Series:USR
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:87 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:130.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)