LLS2A682MELC
VIGOR # :
916689
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 100V SNAP
DataSheet
LLS2A682MELC PDF
Part Status:Active
Capacitance:6800 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.01 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.9115 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)