B43252A1397M
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
916717
Description
CAP ALUM 390UF 20% 160V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
B43252A1397M PDF
Type Description
Series:B43252
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.17 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.814 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)