UCY2G150MPD
VIGOR # :
916768
Description
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL
DataSheet
UCY2G150MPD PDF
Part Status:Active
Capacitance:15 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:180 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:360 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)