UCD1J151MNQ1MS
VIGOR # :
916818
Description
CAP ALUM 150UF 20% 63V SMD
DataSheet
UCD1J151MNQ1MS PDF
Type Description
Series:UCD
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:150 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:400 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:800 mA @ 100 kHz
Impedance:160 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size:0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)