VHT560M10
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
916834
Description
CAP-560UF 10V 105*C RADIA
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
VHT560M10 PDF
Type Description
Series:VHT
Package:Bag
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)