ALF40G473EF025
VIGOR # :
916843
Description
CAP ALU 47000UF 20% 25V PRESSFIT
DataSheet
ALF40G473EF025 PDF
Part Status:Active
Capacitance:47000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):41mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.3 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:7.4 A @ 10 kHz
Impedance:37 mOhms
Lead Spacing:0.984" (25.00mm)
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)