517D336M050AA6AE3
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
916901
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
517D336M050AA6AE3 PDF
Type Description
Series:517D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)