UBT1V331MPD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
916911
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UBT1V331MPD PDF
Type Description
Series:UBT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:475 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:950 mA @ 100 kHz
Impedance:75 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)