THAS252M035AA0C
VIGOR # :
916925
Description
CAP ALUM 2500UF 20% 35V T/H
DataSheet
THAS252M035AA0C PDF
Type Description
Series:THAS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):120mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.2 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.433" L x 1.000" W (36.40mm x 25.40mm)
Height - Seated (Max):0.366" (9.30mm)