B41505F8228M2
VIGOR # :
916930
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP
DataSheet
B41505F8228M2 PDF
Type Description
Series:B41505
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):80mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:85 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)